Pomoc społeczna dla cudzoziemców. Jesteś cudzoziemcem w Polsce i potrzebujesz wsparcia – dowiedz się na jakie świadczenia z pomocy społecznej możesz liczyć
Udzielaniem świadczeń pomocy społecznej zajmują się gminne lub miejskie ośrodki pomocy społecznej (GOPS lub MOPS) działające w każdej gminie i mieście w Polsce oraz powiatowe centra pomocy rodzinie (PCPR) działające w każdym powiecie.
Pomoc integracyjna
Jeśli uzyskałeś w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą zgłoś się do powiatowego centrum pomocy rodzinie w powiecie, na terenie którego znajduje się miejscowość, w której mieszkasz i w ciągu 60 dni od daty uzyskania statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej złóż wniosek o pomoc integracyjną dla cudzoziemca. Kontakt do właściwego powiatowego centrum pomocy rodzinie znajdziesz korzystając z wyszukiwarki online: http://rjps.mpips.gov.pl
W powiatowym centrum pomocy rodzinie świadczone jest wsparcie w formie poradnictwa specjalistycznego oraz interwencji kryzysowej, jak również udzielana jest pomoc integracyjna uchodźcom i osobom z ochroną uzupełniającą.
Cudzoziemcy, którzy otrzymali w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą (jak również cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w celu połączenia się z rodziną dla członka rodziny cudzoziemca zamieszkującego na terytorium Polski
i posiadającego status uchodźcy lub ochronę międzynarodową) mogą skorzystać z pomocy realizowanej przez okres do 12 miesięcy w ramach tzw. indywidualnego programu integracji mającego na celu wspieranie procesu ich integracji.
Pomoc jest udzielana w formie:
• świadczeń pieniężnych:
- na pokrycie kosztów utrzymania, w szczególności pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe oraz
- na pokrycie kosztów związanych z nauką języka polskiego;
• opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne;
• pracy socjalnej;
• poradnictwa specjalistycznego, w tym prawne, psychologiczne i rodzinne
• udzielania informacji oraz wsparcia w kontaktach z innymi instytucjami;
• innych działań wspierających proces integracji cudzoziemca.
Pomoc społeczna
Prawo do świadczeń pomocy społecznej w pełnym zakresie przysługuje cudzoziemcom, którzy mają miejsce zamieszkania i przebywają na terenie Polski oraz posiadają:
• zezwolenie na pobyt stały
• zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej
• status uchodźcy
• ochronę uzupełniającą
• zezwolenie na pobyt czasowy wydane w celu połączenia się z rodziną dla członka rodziny cudzoziemca zamieszkującego na terytorium Polski i posiadającego status uchodźcy lub ochronę międzynarodową
• zezwolenie na pobyt czasowy udzielone osobom posiadającym zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego wydane przez inne państwo członkowskie UE, mającym zamiar wykonywania pracy, prowadzenia działalności gospodarczej, podjęcia lub kontynuowania studiów lub szkolenia zawodowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub wykazującym, że zachodzą inne okoliczności uzasadniające zamieszkiwanie w Polsce.
Prawo do pomocy społecznej mają też zamieszkujący i przebywający w Polsce obywatele innych państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkowie ich rodzin, posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Polski.
Do świadczeń pomocy społecznej w formie schronienia, posiłku, niezbędnego ubrania i zasiłku celowego uprawnieni są cudzoziemcy mający miejsce zamieszkania i przebywający na terenie Polski w związku z uzyskaniem:
• zgody ze względów humanitarnych
• zgody na pobyt tolerowany.
Jeśli Ty lub Twoja rodzina potrzebujecie pomocy, zgłoś się do ośrodka pomocy społecznej w miejscowości, w której mieszkasz. Kontakt do ośrodka pomocy społecznej uzyskasz w urzędzie miasta lub gminy. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki online: http://rjps.mpips.gov.pl
Cudzoziemcy uprawnieni do korzystania z pomocy społecznej, jeśli znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i spełniają kryteria objęcia wsparciem ze strony instytucji pomocy społecznej mogą w ośrodku pomocy społecznej uzyskać pomoc w formie:
• świadczeń pieniężnych – w tym np.: zasiłku okresowego, zasiłku celowego i specjalnego zasiłku celowego,
• świadczeń niepieniężnych – w tym: pracy socjalnej, schronienia, posiłku, usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania lub ośrodkach wparcia, mieszkania chronionego, pobytu i usług w domu pomocy społecznej.
Metryka strony