Podsumowanie etapu prac w projekcie Liderzy Kooperacji

logotyp

Efektywniejsze wsparcie poprzez współpracę – to nadrzędny cel projektu Liderzy Kooperacji. 07 października 2020 r. członkowie Gminno - Powiatowego Zespołu Kooperacji spotkali się w celu podsumowania efektów dotychczasowych prac.

Projekt „Liderzy kooperacji”, realizowany jest od 2018 r. w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (POWER) na lata 2014-2020, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wiąże umową partnerską Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej w – Rzeszowie, Białymstoku, Lublinie, Kielcach oraz Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej w Warszawie.

Nadrzędnych celem projektu jest wypracowani innowacyjnego Modelu Kooperacji dla Gmin Wiejskich i Powiatów w całej Polsce. W tym celu na terenie Powiatu Hajnowskiego powołany został Powiatowo – Gminny Zespół Kooperacji, stworzony przez 5 powiatowych instytucji sektora pomocy społecznej oraz 7 instytucji gminnych z Narewki. W pracach uczestniczył ROPS w Białymstoku. Wypracowany Model Kooperacji oscyluje wokół pracy zespołowej, nastawionej na większą efektywność niesionej pomocy. Wiedza, wzajemne poznanie oraz współpraca wpływa na decyzyjność i szybkość reakcji. Podczas spotkania omówiono dotychczasowe efekty prac. W 2018 r. wypracowano model współpracy, zaś na przełomie 2019/2020 miało miejsce testowanie efektywności wpracowanych rozwiązań. Do testowania wypracowanego modelu zaangażowano 33 rodziny w województwie – w powiecie hajnowskim 6 z dziećmi niepełnosprawnymi – bo potrzebę wsparcia tego obszaru wskazała gmina.

 Projekt zakładał dwutorowe działania – z jednej strony wsparcie pracowników sektora pomocy społecznej, z drugiej: rodzin objętych działaniami projektu.  Pracownicy instytucji zaangażowanych w prace Gminno – Powiatowego Zespołu Kooperacji uczestniczyli w spotkaniach mających na celu nabycie wiedzy o zadaniach i pracy instytucji oraz w szkoleniach zwiększających wiedzę i świadomość pracy z drugim człowiekiem. Rodziny zaś otrzymały wsparcie podczas warsztatów, a w związku z pandemią COVID-19 i niemożliwością udziału w rehabilitacji – zakupiony został niezbędny sprzęt.

Spotkanie zakończono konkluzją, że budowanie zespołów celem rozwoju usług wobec zdiagnozowanych problemów to przyszłościowy kierunek.  Wręczono także Certyfikat uczestnictwa w szkoleniu pn. „Jak motywować do zmiany – zastosowanie Dialogu Motywacyjnego  w pracy z rodziną z niepełnosprawnością”, które miało miejsce we wrześniu 2020 r.

Katarzyna Miszczuk

Artykuł został opublikowany na stronie Powiatu Hajnowskiego w dniu 12.10.2020

Metryka strony

Udostępniający: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Hajnówce

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Miszczuk, Administrator BIP

Data wytworzenia: 2020-10-13

Wprowadzający: Katarzyna Miszczuk

Data modyfikacji: 2020-10-13

Opublikował: Katarzyna Miszczuk

Data publikacji: 2020-10-13